moni Mei Tai

Te megálmodod, Én elkészítem!

em@il; moncsimeitai@gmail.com

tel; 06-20-283-15-15

mt.jpg

A Mei Tai (kiejtése: méjtáj) egy ázsiai eredetű babahordozó eszköz. Elnevezése kínai eredetű, magyar változatát kötős kengurunak is nevezik, de ez remélem lassan kikopik a köztudatból, lévén rossz képzettársítást eredményez. A kengurunak nevezett babahordozók nem megfelelőek sem a hordozó személy, sem a hordozott baba szempontjából a babahordozáshoz. A MT használatához a babának nem kell tudnia ülni, ez minden megfelelő hordozóeszköznél igaz. A jó MT is biztosítja a kívánt széles terpeszű testtartást, és nem egyenesíti ki a baba gerincét, viseléskor a baba hozzánk simul, testét mindenhol egyenletesen öleli körül és támasztja a MT.A baba súlyát a MT egyenletesen oszlatja el, több súlyt helyezve a vállra és a hátra, kevesebbet a derékra. A baba az összes hordozási változatnál arccal és testtel a hordozó személy felé forduljon, ne fordítsuk sosem arccal kifelé!

A babát MT-ban kb. 7 kg-s súlyig hordozhatjuk elöl, utána háton hordozzuk, vagy amennyiben hasznosnak tűnik, csípőn. A biztonságosan megvarrt, megfelelő anyagú MT-ban 20 kg-s súlyig hordozhatjuk a gyermekünket.

A Mei tai-nak van egy jellemzően négyszögletes body-ja persze ez a része sokféle alakot ölthet, csak a kiindulás egy téglalap, lehet lekerekített, íves fejrésze, lehet egyenes, de kapucnis teteje, a felső rész szélesebb lehet, mint az alsó, stb. A body alsó része, vagyis amit a derekunknál van, 35-40 cm széles. Ami ennél keskenyebb, az nem biztosítja a megfelelő terpesztartást, és ugyanúgy lóg benne a baba, mint a kenguru elnevezésűekben. A body általában 2-3 rész anyagból készül, a külső rész lehet egy „panel”, vagyis egy díszítő anyag pamutból, selyemből, kordból. Az anyagrétegek közé lehet egy vékony bélést is tenni, úgy puhább, és télen melegebb is. Vannak speciális nyári Mei Tai-ok is, amelyeknek a panel része egy szellőző, UV-szűrős anyag, de általában vászonból vagy sávolyszövetből készül.

A body-hoz 4 pánt kapcsolódik, kettő derékpánt és kettő vállpánt. A vállpántok kb. 120 fokos szögben kapcsolódnak a body-hoz és párnázottak olyan hosszúságban, ameddig a hordozó személy vállát tehermentesíti. A derékpántok egyenesen vagy ferdén is kapcsolódhatnak a body-hoz, és ugyanolyan párnázottak ("padded") is lehetnek, mint a vállpántok, de ez nem kötelező, párnázás nélkül is kényelmes, mert nem akkora súly nehezedik oda, mint a vállakra. A derékpántok („waiststraps”) hossza 70-85 cm, ez majdnem mindenkire jó. A vállpántok 180-200 cm hosszúak, a hosszúságtól függően többféle módon megköthetőek, de a 2m már bármilyen kötési módra alkalmas egy normál testalkatú ember esetében. A pántok 8-10 cm szélességűek. Anyaguk tartós, nagy teherbírású vászon, sávolyszövet, vagy kord lehet.


 Használat:

A Mei Tai-ban elöl, háton, vagy csípőn is hordhatjuk a gyermeket, bár szerintem a csípő hordozás a Mei Tai-jal felesleges. Szinte nem lehet elrontani a Mei Tai kötözését, hiszen adja magát.

1. Elöl hordozás: Bemutató videó ITT

meitaicloswearffapdn.jpg

Kössük fel a MT-t a derekunkra úgy, mint egy kötényt, hátul csomózzuk meg. Vegyük fel a babát magunkkal szembe, és hajtsuk fel a testére a MT body-ját az egyik kézzel, miközben tartjuk a babát a másikkal. Az anyagot a baba lábai között vezessük el (kivéve kb. 2-3 hónapos korig, akkor „békapózban” tegyük bele, lábak ne lógjanak ki, hanem felhúzva oldalt), és a pántokat dobjuk a vállunk fölött hátra. Egy kézzel tartsuk a babát, másik kézzel kapjuk el a pántokat a hátunk mögött. Ha tartjuk a pántokat, elengedhetjük a babát. „Rázzuk bele” a babát a hordozóba, egyúttal állítsuk be a szorosságot. Keresztezzük a pántokat a hátunkon, és vezessük előre a pántokat a baba lába fölött. Ezután többféle módon köthetjük meg a pántokat (mindig csomóra!!!), ez függ a baba korától és a pántok hosszától:
- a baba popsija alatt kötünk csomót (rövid pántnál),
- a baba popsiján keresztezzük a pántokat (szépen lesimítva egymáson), a baba lába alatt vezessük hátra, és ott kössünk rá csomót (hosszú pántnál),
- a baba hátán előrevezetve kössünk csomót, vagy a hátán keresztezve vezessük hátra a pántokat és a mi hátunk mögött kössük meg (pici babáknak jobban tartja a hátát),
- a baba hátán keresztezzük a pántokat kétszer egymáson (Lexi-twist), úgy vigyük hátra a baba lábai alatt elvezetve, majd hátul csomózzuk meg.

2. Háton hordozás: Bemutató videó ITT

tracy20porter.jpg

Ennél a kiindulási helyzetek is különbözőek.Habár már pár hetes csecsemőt is felkötnek magas háti hordozási pozícióba, szerintem ez nem szerencsés ilyen pici babánál, és a baba felvétele is veszélyes így. Én úgy gondolom, akkor kell háton hordozni a gyereket, ha már nagyobb a súlya, és kényelmesebb háton.
- Kössük fel a MT-t úgy, mint elöl hordozásnál, csak fordítva: elöl legyen a csomó, hátul lóg a body a pántokkal. Emeljük fel a babát, és miközben előre hajolunk, görgessük fel a hátunkra. Folyamatosan tartani kell közben a babát, amíg a MT nem tartja. Hajtsuk fel a MT-t a baba lábai között és hozzuk előre a pántokat. Ha mindkét pántot tartjuk elöl, elengedhetjük a babát. „Rázzuk bele” a MT-ba a gyereket és a hónunk alatt vezessük hátra a pántokat. Hátul a baba lába fölött hátravezetve vagy a popsija alatt csomózzuk meg, vagy keresztezzük a popsiján a pántokat és a baba lábai alatt elvezetve hozzuk előre a pántokat. Elöl kössük csomóra.

Szöveg: Haypál Orsolya




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 1
Tegnapi: 1
Heti: 130
Havi: 316
Össz.: 122 254

Látogatottság növelés
Oldal: A MEI-TAI HASZNÁLATA
moni Mei Tai - © 2008 - 2024 - monimeitai.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen honlap készítő az Ön számára is használható! A saját honlapok itt: Ingyen honlap!

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »